W dniach 3-4 października 2023 r. w Trondheim odbyła się wizyta kierownictwa Państwowej Inspekcji Pracy w siedzibie Norweskiego Urzędu Inspekcji Pracy. W jej trakcje rozmawiano m.in. na temat wykorzystania inteligentnych algorytmów przy doborze zakładów pracy do kontroli.
W skład delegacji Państwowej Inspekcji Pracy wchodzili: Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski, dyrektor Gabinetu GIP Ewa Dośla, zastępca okręgowego inspektora pracy w Poznaniu Michał Wyszkowski oraz Nina Dulna, tłumacz z Sekcji Współpracy z Zagranicą.
Stronę norweską reprezentowała Trude Vollheim, dyrektor Generalny Urzędu Inspekcji Pracy w Norwegii ze współpracownikami.
W pierwszym dniu spotkania strona polska i norweska zaprezentowały struktury organizacyjne, najważniejsze zadania i kompetencje oraz przepisy i regulacje stanowiące podstawę prawną działalności obydwu urzędów. Następnie omówiono współpracę trójstronną inspekcji pracy w Polsce i w Norwegii ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Trzecia i ostatnia sesja w pierwszym dniu spotkania poświęcona była działaniom urzędów dotyczącym wykrywania i przeciwdziałania pracy nierejestrowanej oraz zagadnieniom związanym z pracownikami migrującymi.
Uczestnicy spotkania w Trondheim
Drugi dzień spotkania koncentrował się na tematyce przyszłości pracy i nowych wyzwań dla inspekcji pracy. Prelegent z ramienia norweskiej inspekcji pracy omówił wykorzystanie nowoczesnych technologii, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w pracy urzędu.
Współpraca w tym zakresie przeniesiona zostanie na szczebel ekspercki w związku z gotowością strony norweskiej do podzielenia się swoimi doświadczeniami i przekazania szczegółowych informacji na temat wykorzystania inteligentnych algorytmów m.in. przy doborze zakładów pracy do kontroli. Ze strony PIP zaprezentowane zostały nowe zadania polskiej inspekcji pracy w kontekście wdrożenia ram strategicznych UE na lata 2021-2027 w zakresie kontroli zakładów serwisujących e-samochody, farm wiatrowych oraz kontroli narażenia na substancje reprotoksyczne.