Zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Dziemińska 3 października 2023 r. uczestniczyła w uroczystych obchodach Dnia Budowlanych 2023.
Uroczystość zorganizowana przez Związek Zawodowy „Budowlani” w Tatrze Sabat w Warszawie była okazją do spotkania przedstawicieli różnych środowisk budowlanych, mieszkaniowych i przemysłu wyrobów budowlanych, do wymiany poglądów na temat obecnej sytuacji oraz perspektyw w tym sektorze.
Państwowa Inspekcja Pracy poświęca sektorowi budowlanemu szczególną uwagę. Jednym z trzech priorytetów strategicznych na lata 2022-2024 jest kontrola i prewencja w budownictwie. Ta strategia powinna zapewnić podniesienie standardów ochrony pracy, przede wszystkim w małych firmach budowlanych
Małgorzata Dziemińska odczytała list, jaki Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko skierowała do uczestników uroczystości.
– Naszą rolą jest inspirowanie pracodawców do rzetelnego wypełniania obowiązków w zakresie organizacji pracy, przygotowywania pracowników do pracy i wyposażania ich w sprawny technicznie sprzęt, odpowiedni do rodzaju wykonywanej pracy – przypomniała szefowa PIP.
W 2022 roku ponad 100 placów budów objęliśmy stałym nadzorem ze względuna szczególne znaczenie, wielkość, technologię wykonania czy specyfikę pracy.Ten nadzór zapewnimy przez kolejne dwa lata. Skontrolowaliśmy także ponad tysiąc większych budów, zarówno kubaturowych, jak i drogowo-mostowych oraz prawie 2 tysiące najmniejszych placów budów. Ogólne wnioski płynące z tych działań wskazują, że zarządzanie obszarem bhp wypada najgorzej w najmniejszych przedsiębiorstwach, zatrudniających kilka, kilkanaście osób. Obszarami, w których spotykamy najczęstsze nieprawidłowości, pozostają organizacja pracy na wysokości oraz prace ziemne, przede wszystkim w wykopach.
Małgorzata Dziemińska w imieniu kierownictwa PIP zadeklarowała, że Państwowa Inspekcja Pracy będzie nieustająco wspierać sektor budowlany w procesie podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy i budowania wysokiej kultury pracy.