Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu Komisji do Spraw Kontroli Państwowej przedstawiła plan działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 r.
Na posiedzeniu Państwową Inspekcję Pracy reprezentowali także zastępcy Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski i Dariusz Mińkowski oraz Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP, Dariusz Górski, p.o. dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia i Artur Sobota, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji.
W swoim wystąpieniu Główny Inspektor Pracy omówiła najważniejsze obszary aktywności PIP, które będą realizowane w bieżącym roku. Przedstawiła plany i kierunki zaplanowanych kontroli oraz działania prewencyjne i promocyjne.
W czasie prowadzonej dyskusji posłowie pytali o możliwości realizacji zaplanowanych 60 tysięcy kontroli w kontekście braków kadrowych dotykających Państwową Inspekcję Pracy. Członkowie komisji interesowali się także realizowanym konsekwentnie od kilku lat programem pierwszej kontroli.
W odpowiedzi Katarzyna Łażewska-Hrycko zwróciła uwagę, że planowana na 2024 rok liczba kontroli jest zbliżona do liczby kontroli zrealizowanych przez inspektorów w 2023 roku.
– Skala zaplanowanych kontroli jest wynikiem analizy potencjału ludzkiego i organizacyjnego Państwowej Inspekcji Pracy – wskazała szefowa PIP.
W trakcie posiedzenia padały także pytania dotyczące aktywności i działań międzynarodowych Państwowej Inspekcji Pracy. Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że udział przedstawicieli PIP w pracach międzynarodowych organizacji jest bardzo aktywny. Międzynarodowe kontakty pozwalają na wymianę doświadczeń, korzystanie z dobrych praktyk, wymianę informacji. Przekłada się to bezpośrednio na praktyczną sferę działalności inspekcji, na przykład na sposób egzekwowania i wdrażania implementowanych przepisów.