Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Dodano: 24 kwietnia 2024
3:5 minut
uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy

W ramach obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w sejmowej Sali Kolumnowej odbyła się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy z udziałem Katarzyny Łażewskiej-Hrycko Głównego Inspektora Pracy.

Posiedzenie zorganizowane 23 kwietnia 2024 roku pod hasłem „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jako kontynuacja krajowej strategii bhp w kontekście zmian w świecie pracy” otworzyła przewodnicząca Rady Ochrony Pracy posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. W słowie wstępnym podkreśliła, że wypadki przy pracy są ogromnym dramatem, a ich skutki odczuwa całe społeczeństwo, zaś zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest obowiązkiem konstytucyjnym każdego pracodawcy i przedsiębiorcy. Następnie odczytała list Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, który objął patronat nad całym wydarzeniem.

W liście Marszałek Szymon Hołownia wspomniał o nowych wyzwaniach i zobowiązaniach na przyszłość w obszarze troski o dobrostan pracowników. Za priorytet w tym aspekcie uznał zdrowie psychiczne człowieka.

„Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość stawia nowe wyzwania, niejako ponagla do poszukiwania oraz wprowadzania niestandardowych rozwiązań, które w nadchodzącym czasie skutecznie chronić będą pracowników. W tym celu pomocne mogą być najnowocześniejsze technologie cyfrowe. Trzeba jednak zbadać ich wpływ na zdrowie psychiczne człowieka” – napisał Marszałek Sejmu.

Katarzyna Łażewska-Hrycko Główny Inspektor Pracy w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych zmusza do zastanowienia, czy w kwestii bezpieczeństwa i zdrowego środowiska pracy zrobiliśmy wszystko, co było można, by wyeliminować ryzyko wypadków. Czy skupiając się na codziennych obowiązkach, nie bagatelizujemy sytuacji, które mogą prowadzić do ludzkich tragedii.

– Rutyna, omijanie przepisów, chodzenie na skróty, to najszybsza droga do dramatu. Rolą Państwowej Inspekcji Pracy jest ciągłe przypominanie, że chwila nieuwagi, bagatelizowanie zagrożenia może skończyć się tragicznie. Nasi inspektorzy podejmują szereg działań, by przeciwdziałać ludzkim nieszczęściom.  W ramach wykonywania czynności kontrolnych uczulają pracodawców, ale też pracowników, by nie lekceważyli powstających zagrożeń i obowiązujących przepisów prawa, a także żeby stosowali się do zasady: zero tolerancji dla zachowań niosących ze sobą ryzyko wypadku – mówiła Główna Inspektor Pracy.

Szefowa inspekcji przypomniała także uczestnikom, że spotkanie odbywa się w roku jubileuszu 105 lecia istnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Hasło przewodnie obchodów brzmi: Nowoczesny wymiar ochrony pracy. W ramach obchodów Okręgowe Inspektoraty Pracy organizują konferencje naukowe, podczas których będą omawiane najważniejsze kwestie związane z nowoczesnym wymiarem ochrony pracy.

Działania PIP w świetle Strategii Unii Europejskiej dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027 „Bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy” przedstawiła zebranym Izabela Waga wicedyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy.

Prezentację Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jako kontynuacji krajowej strategii bhp w kontekście zmian w świecie pracy przedstawili prof. Wiktor Marek Zawieska Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu badawczego oraz prof. Jolanta Walusiak-Skorupa Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.

Obok wymienionych osób w spotkaniu uczestniczył także Marcin Stanecki Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz dyrektorzy departamentów Państwowej Inspekcji Pracy, przedstawiciele organizacji związkowych, parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych, członkowie Rady Ochrony Pracy a także przedstawiciele partnerów społecznych.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu