Jesteś na stronie Państwowej Inspekcji Pracy

Wybierz Okręgowy Inspektorat Pracy

Z dniem 29 czerwca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Powiązana jest ona z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. Dyrektywa 2022/431 rozszerzyła ochronę dotyczącą pracowników przed zagrożeniem na czynniki rakotwórcze i mutagenne podczas pracy o działanie substancji reprotoksycznych. W związku z tym, w znowelizowanym art. 222 Kodeksu pracy, dodano czynniki reprotoksyczne do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagennych.

Zmiana art. 222 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę zatrudniającego pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym do takiego samego postępowania:

Pracodawca zastępuje te substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne mniej szkodliwymi dla zdrowia lub stosuje inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Pracodawca ma również obowiązek rejestrowania wszystkich rodzajów prac w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, a także prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach.

W związku z nowelizacją art. 222 Kodeksu pracy wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy.

Rozporządzenie to obejmuje ochroną, poza dotychczasowym zakresem, pracujących w narażeniu na działanie substancji reprotoksycznych. Wprowadza definicje substancji o działaniu reprotoksycznym, nieprogowej substancji reprotoksycznej i progowej substancji reprotoksycznej oraz wskazuje obowiązek w zakresie zapewnienia kontroli zdrowia pracownika związanej z indywidualną oceną pracownika – w celu określenia stanu jego zdrowia w związku z narażeniem na działanie określonych czynników o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub substancji reprotoksycznych podczas pracy.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy;

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy.

 

Chcesz się z nami skontaktować?

Szukaj

Logo PIP

Menu