Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 12 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemiec – obywatel państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – może legalnie pracować na terytorium RP, jeżeli legitymuje się zezwoleniem na pracę oraz przebywa legalnie na terytorium Polski, a posiadany przez niego tytuł pobytowy nie wyklucza prawa do wykonywania pracy.
Zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę na podstawie przepisów ww. rozporządzenia ma charakter ogólny i dotyczy zwolnienia z obowiązku uzyskania każdego rodzaju zezwolenia na pracę (zezwolenia na pracę typu A, B, C, D i F oraz typu S). Zatem cudzoziemcy posiadający takie wizy mają pełny dostęp do polskiego rynku pracy tj. są zwolnieni – na podstawie ww. przepisów szczególnych – z obowiązku posiadania dokumentów legalizujących ich pracę, w szczególności zezwolenia na pracę na terytorium RP.
Natomiast kwestia, czy cudzoziemiec powinien posiadać dodatkowo zezwolenie na pracę na terytorium RP, zależy od rodzaju uzyskanego tytułu pobytowego (jedynie określone dokumenty pobytowe pozwalają na wykonywanie pracy bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę). Katalog osób, które mogą wykonywać pracę bez wymaganego zezwolenia, został określony w art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w już cytowanym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej (np. cudzoziemiec posiadający zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w RP).