Instytucje partnerskie za granicą
-
BELGIA
Federalne Publiczne Służby ds. Zatrudnienia, Pracy i Dialogu Społecznego Federalne Publiczne Służby ds. Zabezpieczenia Społecznego -
BUŁGARIA
Generalny Inspektorat Pracy – Urząd Wykonawczy -
DANIA
Duński Urząd ds. Środowiska Pracy -
ESTONIA
Inspektorat Pracy -
FRANCJA
Dyrekcja Generalna ds. Pracy -
HISZPANIA
Państwowa Inspekcja Pracy i Ubezpieczeń Społecznych -
HOLANDIA
Holenderski Urząd ds. Pracy -
lRLANDIA
Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa -
LUKSEMBURG
Inspekcja Pracy i Górnictwa -
NIEMCY
Dyrekcja VII - Kontrola Finansowa ds. Nielegalnego Zatrudnienia i Pracy na Czarno -
NORWEGIA
Urząd Inspekcji Pracy -
PORTUGALIA
Urząd ds. Warunków Pracy -
REPUBLIKA CZESKA
Państwowy Urząd Inspekcji Pracy -
REPUBLIKA LITEWSKA
Państwowa Inspekcja Pracy -
REPUBLIKA SŁOWACKA
Państwowa Inspekcja Pracy -
WIELKA BRYTANIA
Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy
Porozumienia z partnerami zagranicznymi
Porozumienia zawierane przez Państwową Inspekcję Pracy z jej zagranicznymi odpowiednikami mają na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych oraz zapewnienie sprawnej i skutecznej wymiany informacji na temat egzekwowania prawa w obszarze bezpieczeństwa i zdrowia zawodowego oraz prawa pracy. Szczególną wagę nasz Urząd przywiązuje do kwestii delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, wynikających z europejskich dyrektyw i przepisów implementujących ich postanowienia do krajowych porządków prawnych, przestrzegania przepisów dotyczących warunków pracy oraz zatrudnienia pracowników delegowanych, a także do przypadków nielegalnych praktyk mających na celu obejście przepisów europejskich dyrektyw i skutkujących naruszeniem praw pracowniczych.
- Protokół o współpracy i wymianie informacji pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej a Państwowym Urzędem Inspekcji Pracy Republiki Czeskiej
- Porozumienie o współpracy bilateralnej i wymianie informacji zawarte w Malej Lučivnie w dniu 9 września 2019 r. pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej i Państwową Inspekcją Pracy w Republice Słowackiej.
- Porozumienie o współpracy bilateralnej i wymianie informacji zawarte w Kopenhadze w dniu 6 grudnia 2017 r. pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej i Urzędem Środowiska Pracy w Królestwie Danii.
- Porozumienie o współpracy bilateralnej i wymianie informacji zawarte we Wrocławiu w dniu 28 września 2017 r. pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej i Urzędem Inspekcji Pracy w Królestwie Norwegii.
- Porozumienie o współpracy bilateralnej i wymianie informacji zawarte we Wrocławiu w dniu 11 kwietnia 2017 roku pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej i Inspektoratem Pracy Republiki Estońskiej
- Skrót Porozumienia z dnia 18 grudnia 2013 r. o współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej a Inspekcją Spraw Społecznych i Zatrudnienia w Królestwie Niderlandów.
- Skrót Porozumienia z dnia 17 listopada 2010 r. o współpracy w zakresie wymiany informacji pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej a Inspekcją Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Hiszpanii.
- Skrót Porozumienia z dnia 25 sierpnia 2010 r. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pomiędzy Generalnym Inspektoratem Pracy – Urzędem Wykonawczym w Republice Bułgarii a Państwową Inspekcją Pracy w Polsce.
- Skrót Porozumienia z dnia 29 czerwca 2010 r. o współpracy i wymianie informacji pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy w Rzeczypospolitej Polskiej a Inspekcją Pracy i Górnictwa w Wielkim Księstwie Luksemburga.
- Skrót Porozumienia z dnia 1 września 2008 r. o współpracy pomiędzy Urzędem ds. Warunków Pracy w Portugalii a Państwową Inspekcją Pracy w Polsce.
- Skrót Porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a Inspekcją Praw Socjalnych i Inspekcją Warunków Pracy Służb Zatrudnienia, Pracy i Dialogu Społecznego oraz Inspekcją Socjalną Służb ds. Zabezpieczenia Socjalnego w Królestwie Belgii
- Skrót Protokołu z dnia 25 maja 2005 r. o współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy Republiki Litewskiej a Państwową Inspekcją Pracy w Polsce.
- Aneks do protokołu z dnia 13 listopada 2012 r. o współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy Republiki Litewskiej a Państwową Inspekcją Pracy w Polsce.
Organizacje i instytucje międzynarodowe
Udział przedstawicieli PIP w międzynarodowych grupach roboczych
Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC)
SLIC skupia przedstawicieli szczebla kierowniczego wszystkich 27 państw należących do UE. Wśród zadań Komitetu wymienić można: opracowywanie i przekazywanie KE opinii na temat problemów przy stosowaniu wspólnotowych przepisów bhp; określanie wspólnych zasad działania inspekcji pracy w UE; ocenę systemów inspekcji pracy państw członkowskich; koordynację ogólnoeuropejskich kampanii inspekcyjnych; zapewnianie systemu szybkiej wymiany informacji i doświadczeń; organizowanie wymiany inspektorów pracy; opracowywanie dokumentów wspierających działalność inspekcji pracy. Eksperci Państwowej Inspekcji Pracy uczestniczą w pracach grup roboczych Komitetu, biorą udział w Programie Wymiany Inspektorów Pracy oraz angażują się w działania wspierające kampanie europejskie SLIC oraz inne inicjatywy.
Grupa Robocza SLIC ds. Ogólnych Aspektów Egzekwowania Prawa (GEA)
Grupa złożona jest z przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich zasiadających w Komitecie SLIC. Zadaniem Grupy jest wnoszenie wkładu w proces promowania równorzędnego, skutecznego i efektywnego egzekwowania wtórnego prawodawstwa Unii w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa zawodowego w państwach członkowskich poprzez wskazywanie istotnych tematów, przedstawianie rekomendacji i przygotowywanie treści decyzji Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC), z naciskiem na ogólne aspekty egzekwowania prawa.
Grupa Robocza SLIC ds. Strategii
Grupa ma za zadanie wspieranie SLIC w działaniach na rzecz egzekwowania prawa w zakresie opracowania strategii bhp, poprawy komunikowania się oraz wzmocnienia współpracy z innymi właściwymi organami (takimi jak Urząd ELA, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy z Bilbao, MOP, itd.), bez uszczerbku dla właściwej współpracy grup roboczych zgodnie z ich zakresem.
Grupa Robocza SLIC ds. BHP Pracowników Mobilnych
Grupa ma na celu wspieranie SLIC w zakresie działań na rzecz poprawy egzekwowania dorobku prawnego UE w zakresie BHP w odniesieniu do pracowników mobilnych; określania ewentualnych potrzeb podjęcia specjalnych działań w zakresie egzekwowania przepisów BHP w stosunku do pracowników szczególnie narażonych lub należących do szczególnych grup, takich jak pracownicy mobilni, pracownicy sezonowi, pracownicy delegowani; promowania synergii z Europejskim Urzędem ds. Pracy (ELA).
Grupa Robocza SLIC ds. Dyrektywy Maszynowej (MACHEX)
Grupa Robocza MACHEX ma za zadanie wspieranie SLIC w promowaniu spójności w egzekwowaniu dyrektywy w sprawie maszyn i związanych z nią dyrektyw nowego podejścia.
Grupa Robocza SLIC ds. Projektu KSS
System CIRCABC KSS jest internetowym narzędziem umożliwiającym wymianę informacji pomiędzy urzędami inspekcji pracy w Europie. Celem GR ds. Projektu KSS jest ustalanie procedur i zasad funkcjonowania systemu KSS w związku z rozszerzoną funkcjonalnością systemu (nowy moduł), zachęcanie państw członkowskich do korzystania z systemu i zapewnienie wsparcia ze strony Zespołu KSS. Ponadto przedstawiciele PIP, pełniący funkcje krajowego koordynatora systemu KSS oraz zastępcy, uczestniczą systematycznie w warsztatach szkoleniowych, również w roli szkoleniowców.
Grupa Robocza SLIC ds. Nowych Zagrożeń dot. Bezpieczeństwa i Zdrowia Zawodowego (EMEX)
Grupa ma za zadanie opracowanie odpowiednich narzędzi/wytycznych wspomagających działania w zakresie egzekwowania przepisów, takich jak przewodnik dotyczący opiniowania jakości oceny ryzyka w odniesieniu do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa osób wykonujących telepracę lub pracę z domu. Grupa będzie również opracowywać i oceniać przewodniki dla inspektorów pracy dotyczące oceny ryzyka uwzględniającej różnorodność siły roboczej, zapobiegania schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego i zapobiegania zagrożeniom psychospołecznym.
Grupa Robocza SLIC ds. Czynników Biologicznych (BIOLEX)
Grupa Robocza Biolex ma za zadanie wspieranie SLIC w promowaniu spójności w stosowaniu wtórnego prawa UE w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia przy pracy z czynnikami biologicznymi oraz wypracowywanie wspólnych i odpowiednich narzędzi i rozwiązań służących egzekwowaniu ochrony pracowników narażonych na czynniki biologiczne w środowisku pracy.
Podgrupa ds. chorób o długim okresie utajenia w ramach Grupy Roboczej SLIC CHEMEX
Grupa Robocza CHEMEX ma na celu wspieranie SLIC w promowaniu spójności w stosowaniu wtórnego prawa UE w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa podczas stosowania chemikaliów w miejscu pracy, jego interakcji z rozporządzeniami REACH/CLP i innymi obowiązującymi przepisami UE oraz wspomaganiu krajowych inspektorów pracy w egzekwowaniu przepisów w tej dziedzinie. Przedmiotowa podgrupa w ramach GR Chemex podejmuje kwestie związane z długim okresem utajenia chorób wywołanych narażeniem na czynniki chemiczne. Podgrupa ma za zadanie dalsze opracowywanie narzędzi i zasobów służących przekazywaniu wiedzy (przede wszystkim na temat azbestu oraz czynników uczulających) krajowym inspektoratom pracy, traktując priorytetowo problematykę substancji wzbudzających szczególnie duże obawy, takich jak substancje rakotwórcze, mutagenne, szkodliwie wpływające na rozrodczość i uczulające, w celu zapewnienia spójnego podejścia w zakresie egzekwowania przepisów.
Grupa Robocza SLIC ds. przygotowania kampanii SLIC „Wypadki przy pracy”
Grupa ma za zadanie przygotowanie wspólnych dla wszystkich państw założeń, zasad i narzędzi do celów realizacji ogólnoeuropejskiej kampanii SLIC na lata 2023-2024, która dotyczyć będzie tematyki wypadków przy pracy.
Grupa Robocza SLIC ds. oceny systemu inspekcji pracy w Austrii
Grupa ma za zadanie dokonanie oceny systemu inspekcji pracy w Austrii na podstawie „Wspólnych zasad inspekcji pracy” oraz przygotowanie raportu z oceny.
Grupa Robocza ds. Inspekcji Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA)
Zgodnie z decyzją Zarządu ELA, koordynowanie i wspieranie krajowych inspekcji pracy w realizacji uzgodnionych i wspólnych działań kontrolnych było jednym z głównych priorytetów ELA w początkowym okresie działalności. W związku z tym priorytetem, Grupa Robocza ELA ds. Inspekcji opracowała zakres oczekiwanych rezultatów, mając na celu wspieranie działań kontrolnych. Dokumenty opracowane przez tę grupę mają ułatwiać współpracę pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w organizowanie i przeprowadzanie wspólnych lub uzgodnionych kontroli transgranicznych.
Grupa Robocza Europejska Platforma na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej (UDW) Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA)
Do zadań Platformy UDW należy: zwiększanie poziomu wiedzy na temat pracy nierejestrowanej, w tym jej przyczyn, różnic regionalnych i jej aspektów transgranicznych, pogłębianie wzajemnego zrozumienia różnych systemów i praktyk w celu zwalczania pracy nierejestrowanej, analizowanie skuteczności środków politycznych, w tym środków zapobiegawczych i kar, ułatwianie i ocena różnych form współpracy między państwami członkowskimi, opracowanie narzędzi, na przykład banku wiedzy, w celu skutecznej wymiany informacji i doświadczeń, opracowanie wytycznych wykonawczych, podręczników dobrych praktyk, wspólnych zasad inspekcji w celu zwalczania pracy nierejestrowanej i prowadzenia wspólnych działań, takich jak kampanie europejskie, ocena doświadczeń związanych z takimi narzędziami, opracowanie programu wzajemnego uczenia się w celu określenia dobrych praktyk we wszystkich dziedzinach związanych z przeciwdziałaniem pracy nierejestrowanej, organizowanie wzajemnych ocen w celu śledzenia postępów w zwalczaniu pracy nierejestrowanej w państwach członkowskich uczestniczących w takich ocenach, wymiana doświadczeń organów krajowych w zakresie stosowania prawa Unii dotyczącego przeciwdziałania pracy nierejestrowanej.
Grupa ds. spraw projektu IMI-Prove realizowanego przez Europejski Urząd ds. Pracy
Celem projektu jest wzmocnienie współpracy i wzajemnej pomocy między państwami członkowskimi poprzez promowanie intensywniejszego i bardziej efektywnego korzystania z modułów systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) dotyczących delegowania pracowników i transportu drogowego.
Grupa Współpracy Administracyjnej ds. Dyrektywy Maszynowej (ADCO MD)
PIP uczestniczy w pracach Grupy Współpracy Administracyjnej (ADCO) od 2004 roku. Głównym założeniem jest wymiana informacji oraz doświadczeń pomiędzy inspekcjami pracy w całej UE w zakresie działań wspomagających wdrażanie dyrektywy maszynowej 98/37/WE (znowelizowanej dyrektywą 2006/42/WE) oraz dyrektywy 89/655/WE, dotyczącej minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny użytkowania sprzętu roboczego przez pracowników podczas pracy, we wszystkich krajach UE.
Grupa Współpracy Administracyjnej ds. Środków Ochrony Indywidualnej (ADCO PPE)
Spotkania grup umożliwiają przedstawicielowi PIP (od 2005 r.) zapoznawanie się z prowadzonymi przez KE pracami ułatwiającymi interpretację przepisów w zakresie dyrektywy 89/686/EWG. Wymieniane są informacje na temat spełniania przez konkretne środki ochrony indywidualnej zasadniczych wymagań.
Grupa Współpracy Administracyjnej ds. Dyrektywy Dźwigowej (ADCO Lifts)
W obradach tej grupy biorą udział przedstawiciele organów wyspecjalizowanych UE prowadzących kontrole w zakresie objętym Dyrektywą 95/16/WE dotyczącą regulacji w zakresie produkcji i wykorzystywania urządzeń dźwigowych. PIP jest obecna w grupie od 2006 r.
Grupa Współpracy Administracyjnej ds. Urządzeń Ciśnieniowych (ADCO PED)
Uczestnictwo w grupie służy wymianie informacji i praktyk w zakresie nadzoru rynku urządzeń ciśnieniowych oraz przeglądowi działań organów administracji państwowej i nadzoru rynku w zakresie dyrektywy 97/23/WE. PIP jest obecna w grupie od 2005 r.
Grupa Robocza Harmonizacji Technicznej ds. Rewizji Dyrektywy Maszynowej (G.07)
Udział przedstawiciela PIP w spotkaniach Grupy odbywa się w charakterze eksperta pomocniczego w obszarze nadzoru rynku w kontekście przygotowania nowego Rozporządzenia w sprawie maszyn i urządzeń.
Europejska Grupa Inspekcyjna (EEP) ds. Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych
Spotkania Europejskiej Grupy Inspekcyjnej (EEP) w zakresie zamkniętego użycia i zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) są okazją do wymiany doświadczeń związanych z metodyką kontroli. Pozwalają one poznać również praktyczne podejście do kontroli w kontekście przepisów unijnych oraz zorientować się w kierunkach prowadzonych działań zamkniętego użycia
organizmów genetycznie zmodyfikowanych w Europie. W spotkaniach i wymianie informacji w ramach EEP uczestniczą przede wszystkim przedstawiciele ministerstw i instytucji kontrolnych właściwych do spraw GMO z krajów UE.
Nieformalna grupa robocza KE do spraw wspólnego e-formularza oświadczenia o delegowaniu pracowników
Zadaniem grupy jest wypracowanie założeń merytorycznych dla wspólnego e-formularza oświadczenia o delegowaniu pracowników oraz założeń technicznych do wprowadzenia takiego narzędzia, które ma być w pełni zdigitalizowanym systemem zgłaszania pracowników delegowanych. Ma ono na celu zminimalizowanie obciążeń administracyjnych dla pracodawców delegujących pracowników w ramach świadczenia usług, ale również ułatwienie przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów o delegowaniu pracowników właściwym organom państwa przyjmującego. Uczestnictwo przedstawicieli państw członkowskich w tym projekcie jest dobrowolne.